tanie przedłużanie domen
LOKALIZACJA: Artykuły » W bazie znajduje się: 0 sterowników 0 programów
Aktualizacja BIOS'u Płyty Głównej

Zacznijmy od podstawowego pytania czym jest BIOS ??

BIOS
- (akronim ang. Basic Input/Output System - podstawowe procedury wejścia-wyjścia) to zapisany w pamięci stałej, inny dla każdego typu płyty głównej komputera, zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Program konfiguracyjny BIOS-a to BIOS setup. Program zapisany w pamięci ROM (Read Only Memory - pamięć tylko do odczytu) płyty głównej oraz innych urządzeń takich jak karta graficzna. W wypadku płyty głównej BIOS testuje sprzęt po włączeniu komputera, przeprowadza tzw. POST (akronim ang. "Power On Self Test"), zajmuje się wstępną obsługą urządzeń wejścia/wyjścia, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak dysk twardy, procesor czy napęd CD-ROM. Inicjuje program rozruchowy. BIOS potrzebny jest w komputerach osobistych ze względu na architekturę płyt głównych, gdzie dzięki ACPI kontroluje zasilanie, a poza tym monitoruje temperaturę itp. Za pomocą wbudowanego w BIOS programu setup można zmieniać standardowe ustawienia BIOS-u, np. parametry podłączonych dysków twardych lub zachowanie się komputera po jego włączeniu (np. szybkość testowania pamięci RAM), a także włączać/wyłączać niektóre elementy płyty głównej, np. porty komunikacyjne. Za pomocą BIOS-u można też przetaktowywać procesor (zmiana częstotliwości i mnożnika), jednak nie jest to zalecane, ponieważ może doprowadzić do przeciążenia urządzenia, a nawet jego uszkodzenia.

Obecnie większość BIOS-ów zapisywana jest w pamięciach typu Flash, co umożliwia ich późniejszą modyfikację.BIOS AWARD
BIOS AMIŹródło: Wikipedia


Wstęp.

Aktualizacji BIOS'u dokonujemy często gdy występują jakieś problemy ze sprzętem w naszym komputerze lub wtedy gdy pojawiła sie nowa wersja BIOS'u która pozwala obsłużyć naszej płycie głównej nowszy procesor czy też szybsze pamięci DDR. Pliku z nowym BIOS'em dla naszej płyty głównej powinniśmy szukać na stronie producenta, ważne jest aby pobrać BIOS przeznaczony w 100% tylko i wyłącznie dla naszej płyty głównej. Wbrew pozorom aktualizacja biosu nie jest taka skomplikowana, dokonujemy jej posługująć sie odpowiednimi narzędziami zależnie od producenta BIOS'u naszej płyty głównej. Jeśli posiadamy BIOS firmy AMI użyjemy narzędzie o nazwie amiflash.exe jeśli natomiast posiadamy BIOS AWARD użyjemy programu awdflash.exe. Pamietajmy jednak iz nalezy zabezpieczyc sie przed wylaczeniem napiecia zasilana podczas wgrywania nowego BIOSU. Idealnym rozwiązaniem byłoby podłączenie UPS'a. Jeśli podczas flashowania nasz komputer się wyłączy, istniej duże ryzyko uszkodzenia BIOS'u. W takim przypadku nasz komputer może nieuruchomić sie ponownie, będziemy wtedy zmuszeni do jego reanimacji lub poprostu wizyty w serwisie w którym kość BIOS'u zostanie ponownie zaprogramowana.
AMIFLASH
AWDFLASH1. Tworzymy dyskietkę systemową - startową, pobierz plik boot98se.exe, a nastepnie włóż pustą dyskietkę do stacji dyskietek i kliknij dwukrotnie na plik exe który pobrałeś. W tej właśnie chwili zostanie utworzona dyskietka startowa

2. Na tak Przygotowaną dyskietkę kopiujemy program do aktualizacji BIOS awdflash 8.64 lub amiflash w zależności od producenta BIOS'u i plik z nową wersją BIOS - zazwyczaj z rozszerzeniem *.bin np: bios1207.bin

3. Pozostawiamy dyskietkę w stacji, restartujemy komputer, wchodzimy do BIOS'u - zazwyczaj naciskając klawisz Delete lub F2, ustawiamy w nim: Boot Sequence na A,C, następnie zapisujemy nowe ustawienia i wychodzimy.

4. System powinien uruchomić się z dyskietki startowej w trybie MS-DOS

5. Uruchamiamy program do aktualizacji BIOS'u awdflash lub amiflash wpisując jego nazwę i naciskając klawisz ENTER

6. Po uruchomieniu programu poprosi on o wprowadzenie nazwy pliku z nowym BIOS'em. Wpisujemy tutaj jego nazwę np: bios1207.bin i naciskami klawisz ENTER

7. Teraz program zapyta się nas, czy chcemy zapisać starą wersję BIOS'u - będzie to nasza kopia zapasowa. Koniecznie wciskamy "Y" i podajemy nazwę pliku np. oldbios.bin Zatwierdzamy klawiszem ENTER. Kopia zapasowa BIOS'u zostanie zapisana na dyskietce

8.Teraz program po raz kolejny zapyta się, czy jesteśmy w 100 % pewni iż chcemy zaktualizować BIOS. Jeżeli nie mamy wątpliwości naciskamy "Y"

9. W tej chwili powinien ukazać nam się postępu zapisu. Gdy pasek ten dojdzie do końca to znaczy, że BIOS został zapisany prawidłowo i trzeba uruchomić ponownie komputer, o czym informuje nas stosowny komunikat. Przed restartem niezapomnijmy wyciągnąć dyskietkę startową z napędu10. Jeżeli komputer się włączył, a nasz system operacyjny się uruchamia możemy z całą pewnością stwierdzić że operacja przebiegła pomyślnieReanimacja komputera.

Jeżeli po zrestartowaniu komputer nie da znaku życia, możesz podjąć czynności reanimacyjne. W najlepszej sytuacji są posiadacze płyt głównych z podwójnym BIOS-em (tzw. DualBIOS).
Wystarczy przełożyć zworkę lub nacisnąć odpowiednie klawisze (sposób zależny od producenta - sprawdź w instrukcji), aby uruchomić system poprzez zapasowy BIOS.- Jeśli nie masz takiej płyty, ale BIOS dysponuje blokiem startowym, możesz przywrócić poprzednią wersję z utworzonej uprzednio kopii. W przypadku BIOS-u AMI umieść kopię na pustej, sformatowanej dyskietce i zmień nazwę pliku na AMIBOOT.ROM. Następnie zrestartuj komputer i przytrzymaj naciśnięte klawisze Ctrl + Home do momentu, gdy usłyszysz sygnał. Ekran pozostanie pusty, lecz po mniej więcej 15 sekundach powinieneś usłyszeć cztery kolejne sygnały. Oznaczają pomyślne zrekonstruowanie BIOS-u.

- W przypadku BIOS-u Award skopiuj plik z zapasowym BIOS-em i program aktualizujący na dyskietkę startową. Potem utwórz plik tekstowy o nazwie AUTOEXEC.BAT i umieść w nim przywołanie programu:

program_aktualizacyjny nazwa_pliku   awdflash.exe oldbios.bin

Potem zapisz plik na dyskietce. Gdy zrestartujesz system z dyskietki, aktualizacja zostanie przeprowadzona automatycznie. Cała operacja nie powinna trwać więcej niż 3 minuty.


BIOS przez Internet - czyli LIVE UPDATE

Asus, MSI, AOpen, Gigabyte, Abit i wiele innych firm oferują programy typu Live Update, które pozwalają zaktualizować BIOS za pośrednictwem Internetu. Odwołując się do serwerów producentów, automatycznie poszukują aktualizacji odpowiedniej do modelu płyty zainstalowanej w pececie. Aktualizacja przebiega bardzo szybko i sprawnie, lecz pamiętajmy iż nadal istnieje ryzyko uszkodzenia BIOS'u.


Autor:  Matys-HT

P.S. Wszystko robisz na własne ryzyko i nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za straty wynikłe w wyniku wykonywania czynności zawartych w artykule.

Podyskutuj na forum

Powrót   
» Zobacz archiwum «