tanie przedłużanie domen
LOKALIZACJA: Artykuły » W bazie znajduje się: 0 sterowników 0 programów
Chłodzenie Wodne - Water Cooling - podstawy...

  Water Cooling czyli Chłodzenie Wodne jest rozwiązaniem które coraz częściej jest stosowane przez entuzjastów  modingu i podkręcania.  Jest jednak rozwiązaniem stosunkowo drogim biorąc pod uwagę inne alternatywne metody chłodzenia (radiator z wentylatorem).  Chłodzenie wodne jest bardziej wydajne od standardowego chłodzenia jakie posiada większość z nas w swoich komputerach. Chłodzenie wodne jest praktycznie bezgłośne, jedyne co możemy usłyszeć to  dzwięk jaki wydaje pompka podczas pracy (jest on jednak prawie niesłyszalny), a jeśli się zdecydujemy na  wentylator, który zamieścimy na chłodnicy to także niewielki szum wydobywajacy się z niego.  Jedyną wadą  chłodzenia wodnego jaką zauwżyłem jest to, że gdy włączamy komputer musimy pamiętać aby za każdym razem włączać także pompke, problem ten można rozwiązać w bardzo łatwy sposób podłączając  komputer oraz pompke pod listwe zasilajacą  z włącznikiem, wtedy podczas włączania listwy uruchamiamy także pompkę. 
  Typowe chłodzenie wodne składa się z: pompki, rezerwuaru (zbiornika rezerwowego na wodę), chłodnicy, bloków wodnych (możemy zastosować bloki wodne na CPU, GPU, chipset, HDD, zasilacz), węży (o średnicy odpowiadającej średnicy kroćców zamontowanych w blokach wodnych, chłodnicy i rezerwuarze), możemy także nasze chłodzenie wodne wzbogacić o wskaźnik przepływu cieczy lub np. Panel wskazujący temperature wody. Potrzebna będzie także woda destylowana lub specjalnie przygotowany płyn chłodzący.  Teraz w skrócie postaram się przedstawić poszczególne elementy wchodzące w skład chłodzenia wodnego. Zależnie od upodobań chłodzenie wodne możemy zastosować tylko dla procesora lub na przykład dla prcesora, GPU i mostka północnego. Od tego ile bloków chcemy zamontować w komputerze zależy dobór właściwej pompki. Im więccej bloków tym bardziej wydajna musi być pompka.

Pompka.

  Pompka jest tak naprawde sercem całego układu, to ona pompuje wode do wszystkich bloków. Wyróżniamy kilka rodzajów pompek:  pierwsza to zatapialna, druga to niezatapialna. Istnieją również pompki, które mogą równie dobrze pracować jako zatapialne i niezatapialne.

Pompka zatapialna.

Zalety: Otacza ją woda i przez to hałas przez nią generowany zostaje wytłumiony.
 
Wady: Oddaje ciepło wytwarzane przez siebie do wody w zbiorniczku wyrównawczym, wymaga zainstalowania zbiorniczka wyrównawczegoPompka ta pracuje tylko jako zatapialna, czyli musi być zatopiona w całości w wodzie.Pompka niezatapialna.

Zalety: Nie musimy instalować zbiorniczka wyrównawczego.

Wady: W obiegu znajduje się mniej wody, przez co zmniejsza się wydajność chłodzenia, jest głośniejsza niż w przypadku zatapialnej, podczas montażu należy zwrócić uwagę na odpowietrzenie całego układu.
  Rezerwuar - zbiornik na wodę.


Rezerwuar jest zbiornikiem, który magazynuje wode w całym układzie, możemy spotakć się z różnymi  typami rezerwuarów przeważnie wykonanych z plexi i aluminium. Za rezerwuar  mogą posłużyć nam także różne przedmioty które znajdziemy pod ręką po odpowiednim przerobieniu.
Chłodnica.

 

 

Jest ona elementem w którym nagrzana woda ulega schłodzeniu po czym wraca (schłodzona) do obiegu. Można stosować gotowe chłodnice, które są jednak dość drogie, alternatywnym rozwiązaniem (według mnie o niebo lepszym) jest pozyskanie nagrzewnicy od samochodu np. Kadett, Łada, co wiąże sie z kosztem około 50zł na pobliskim szrocie samochodowym. Przy doborze chłodnicy należy pamiętać aby była ona wykonana z tego samego materiału co bloki wodne, w przeciwnym razie gdy połączymy urządzenia wykonane np. z miedzi i aluminium, w blokach może dochodzić do różnego rodzaju reakcji np. śniedzenie miedzi.Czujnik przepływu.Dzięki temu sprytnemu urządzonku możemy zobaczyć czy woda w naszym chłodzeniu cały czas płynie. Producent w tym modelu zamontował kolorową diodę która świeci podczas działania.Bloki Wodne.

CPU – chłodzenie procesora.Występują bloki wodne z dwoma i trzema kroćcami, w przypadku trzech, dwa z nich odpowiedzialne są za odprowadzanie wody z bloku. Im więcej i im cieńsze frezy w bloku tym bardziej jest on wydajny, najwydajniejsze są bloki wykonane w całości z miedzi, bez żadnych top-ów z plexi.
Wydajność bloku wodnego możemy zwiększyć poprzez montaż ogniwa peltiera. Zainteresowanych modułem peltiera odsyłam do lektury tutaj.

 

Są to przykładowe zdjęcia bloku wodnego bielaka z zamontowanym modułem peltiera o mocy około 260 W. Jak widać na zdjęciu chłodzi bardzo dobrze, czasami nawet do temperatur poniżej zera ;)GPU – chłodzenie grafiki.Do wyboru mamy szeroką game bloków wodnych przeznaczonych dla GPU, musimy jednak pamiętać o tym aby zaopatrzyć pamięci znajdujące sie na karcie w radiatory, najlepiej gdyby były wykonane z miedzi.


Chłodzenie chipsetu.

Chłodzenie dysku twardego.


 

Wbrew pozorą dysk twardy także można chłodzić wodą ;) Chłodzenie to pochłania także część drgań dysku twardego.Chłodzenie zasilacza.


Aby zastosować chłodzenie wodne w zasilaczu, konieczne będzie jego rozkręcenie i zamontowanie bloku wewnątrz zasilacza, w miejscu aluminiowego radiatora. W takim przypadku wentylator w obudowie zasilacza staje się niepotrzebny.


Płyn chłodzący - woda.


Do chłodzenia możemy zastosować wode destylowaną (im więcej razy woda była przedestylowana, tym mniejsze ryzyko że podczas jakiegokolwiek wycieku spalimy jakieś części w komputerze, gdyż woda destylowana nie przewodzi prądu) lub specjalny płyn, który na przykład świeci w promieniach światła UV.Węże.Węże dobieramy według średnicy kroćców zamontowanych w blokach wodnych, możemy kupić zwykłe przezroczyste węże jak i takie które świecą w promieniach UV. Dostępne są również węże kolorowe. Do mocowania węży przy blokach wodnych i innych elementach mogą posłużyć mam wszelkiego rodzaju zaciski (jeśli bloki posiadają kroćce choinkowe), naprzykład te stosowane w wężach ogrodowych ;)Panel pokazujący temperature wody.
Dodatkiem do naszego zestawu chłodzenia wodnego może być termometr zamontowany w panelu, dzieki niemu bedziemy mogli sprawdzić aktualną temperature wody która krąży w układzie.


System otwarty

System otwarty to taki, w którym znajduje się zbiorniczek wyrównawczy (uzupełniający).

Składa się z następujących elementów :

  • bloku wodnego
  • Pompki zatapialnej
  • chłodnicy
  • naczynia wyrównawczego
  • wężyków i złączek

Metoda łączenia:

Pompka    Blok wodny    Chłodnica    Pojemnik wyrównawczy    Pompka

System zamknięty

System zamknięty jest o wiele bardziej skomplikowany do zmontowania, ale zajmuje o wiele mniej miejsca gdyż nie zawiera zbiorniczka uzupełniająco-wyrównawczego.

Składa się z następujących elementów: 

  • bloku wodnego
  • pompki zewnętrznej
  • chłodnicy
  • wężyków i złączek

Metoda łączenia:

Pompka    Blok wodny    Chłodnica     PompkaGotowe zestawy.

   

W sklepach możemy także spotkać gotowe zestawy chłodzenia wodnego. Zestaw taki składa się ze wszystkich podstawowych elementów wymaganych do poprawnej pracy całego chłodzenia. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne gdyż niemusimy kupować każdego elementu osobno, jednak ma jedną swoją wade - jest stosunkowo droższym rozwiązaniem. Dzięki zawartej instrukcji, montaż takiego zestawu niepowinien sprawić większych problemów.
Autorzy:
Matys-HT, bielak

 

Podyskutuj na forum


Powrót   
» Zobacz archiwum «